Hrad Frymburk

Při výletech v okolí Olešnice v Orlických horách nesmíme zapomenout ani na hrad Frymburk, tedy přesněji na jeho zříceninu. Ta se nachází kousek od Nového hrádku a její kořeny sahají až do 13. století, první zmínky přisuzují vlastnictví Matouši z Frymburka. Poté hrad obývaly významné šlechtické rody, např. páni z Lipé.

Často opomíjená kulturní památka se může pyšnit nejširší hradní věží v Česku o průměru téměř 19 metrů. Kromě ní při prohlídce objevíte také zbytky obvodové hradby, sklípek pod věží a studnu. I když je zřícenina obklopena lesy, díky mohutné kruhové věži ji lze vidět už z dálky. Tyčí se na skalnatém ostrohu nad říčkou Opočenkou.

Hrad Frymburk je volně přístupný pro veřejnost.V roce 2013 se však část jeho lícové zdi zřítila, proto buďte při návštěvě opatrní. Příležitostně se zde pořádají i kulturní akce.

Po červené turistické trase vám cesta zabere 2 hodiny. Necelých 7 kilometrů dlouhý úsek vede Zeleným údolím, poté až do Nového Hrádku po kopcích s krásnými výhledy do okolní krajiny. Zelené značky vás ze zříceniny zavedou do známého poutního místa Rokole, se kterým můžete výlet propojit.

Vzdálenost od:

  • Apartmánů Olešnice: 9 km
  • Apartmánů Hrádek: 0,6 km
  • Chalupa Rzy: 5 km

Kde najdete

Možnosti ubytování

Areál Hartman je součástí krásné přírody Orlických hor s horskými loukami, hlubokými lesy a potůčky schovanými v kapradí. Jsou zde lesní paseky s borůvčím a s brusinkami. Naleznete zde božský klid s minimem turistů, žulové balvany s lišejníky přímo u apartmánů. Ideální místo pro odpočinek z ruchu měst. Najdete tu místa, kde na svých toulkách nepotkáte živou duši. Meditace spojená s houbařením, běhání ve volné přírodě, cyklistika. V zimě potom výlety na běžkách, anebo se můžete prohánět na sjezdovkách přímo u apartmánů. Areál je mimo dohlednou civilizaci, ale přesto přijedete až k apartmánům a do vesničky Olešnice je to pět minut chůze. Olešnice v Orlických horách má mizivou kriminalitu, nebudete obtěžováni nepřizpůsobivými občany, opilci a hlukem civilizace. Orlické hory jsou zapomenutým rájem. Ubytováni budete ve výšce 650m n.m. Luxus, který jinde nenajdete. Na vrchu sjezdovky je budována 26m vysoká rozhledna, kde najdete fantastický výhled na Krkonoše, Hradecko a Orlické hory.

Nově vybudované apartmánové domky nabízí soukromí a skvělou polohu přímo u sjezdovky. V každém apartmánu je vybavená kuchyňka, koupelna, obývací pokoj, ložnice a terasa. WiFi připojení a vlastní parkoviště.

Pro ubytované hosty v apartmánech je k dispozici v budově Ski areálu (200 m od apartmánů) velká společenská místnost se sociálním zázemím a dětským koutkem (vyobrazení v sekci restaurace). Můžete využít pingpongového stolu, velkoplošné televize, venkovního ohniště, případně dalších her. Bezplatné zapůjčení grilu. Možnost zapůjčení horských kol.