Vrchmezí

O něco delší túru než na Feistův kopec s rozhlednou, si z Olešnice můžete naplánovat na Vrchmezí. Na třetí nejvyšší horu Orlických hor vás dovede červeně značená trasa. Pět kilometrů dlouhý úsek s převýšením 500 metrů je součástí Jiráskovy cesty, nejstarší značené hřebenové trasy pojmenované po slavném českém prozaikovi Aloisi Jiráskovi.

Ve výšce 1084 metrůna vás kromě čerstvého horského vzduchu čekají nádherné výhledy na českou i polskou stranu. Podobně jako Sněžka, nejvyšší hora Česka, je totiž i Vrchmezí rozděleno státní hranicí. Vrchmezí je charakteristické svými strmými svahy a přírodní rezervací Pod Vrchmezím, která se rozkládá těšně pod vrcholem. Roste tu mnoho vzácných bylin a pramení tu také říčka Olešenka.

Pokud se pro tento výlet rozhodnete, udělejte si čas i na návštěvu nedalekého bukového pralesa Bukačka. Na prostranství o rozloze 50 hektarů zde na rašelinné louce roste téměř 300 druhů rostlin. I proto se této přírodní rezervaci přezdívá botanická zahrada Orlických hor.

O necelý kilometr dál pod vrcholem Šerlichu se nachází známá Masarykova chata. Zpátky se můžete vrátit stejnou cestou nebo se po žluté turistické značce vydat do Sedloňova, ze kterého je to zpět do Olešnice necelých 5 kilometrů. Ale o tom zase příště.

Vzdálenost od:

  • Apartmánů Olešnice: 5 km
  • Apartmánů Hrádek: 10 km
  • Chalupa Rzy: 11 km

Kde najdete

Možnosti ubytování

Areál Hartman je součástí krásné přírody Orlických hor s horskými loukami, hlubokými lesy a potůčky schovanými v kapradí. Jsou zde lesní paseky s borůvčím a s brusinkami. Naleznete zde božský klid s minimem turistů, žulové balvany s lišejníky přímo u apartmánů. Ideální místo pro odpočinek z ruchu měst. Najdete tu místa, kde na svých toulkách nepotkáte živou duši. Meditace spojená s houbařením, běhání ve volné přírodě, cyklistika. V zimě potom výlety na běžkách, anebo se můžete prohánět na sjezdovkách přímo u apartmánů. Areál je mimo dohlednou civilizaci, ale přesto přijedete až k apartmánům a do vesničky Olešnice je to pět minut chůze. Olešnice v Orlických horách má mizivou kriminalitu, nebudete obtěžováni nepřizpůsobivými občany, opilci a hlukem civilizace. Orlické hory jsou zapomenutým rájem. Ubytováni budete ve výšce 650m n.m. Luxus, který jinde nenajdete. Na vrchu sjezdovky je budována 26m vysoká rozhledna, kde najdete fantastický výhled na Krkonoše, Hradecko a Orlické hory.

Nově vybudované apartmánové domky nabízí soukromí a skvělou polohu přímo u sjezdovky. V každém apartmánu je vybavená kuchyňka, koupelna, obývací pokoj, ložnice a terasa. WiFi připojení a vlastní parkoviště.

Pro ubytované hosty v apartmánech je k dispozici v budově Ski areálu (200 m od apartmánů) velká společenská místnost se sociálním zázemím a dětským koutkem (vyobrazení v sekci restaurace). Můžete využít pingpongového stolu, velkoplošné televize, venkovního ohniště, případně dalších her. Bezplatné zapůjčení grilu. Možnost zapůjčení horských kol.