Bunkr Skutina

Dělostřelecká tvrz Skutina se ukrývá asi 1,5 kilometru od Sedloňova v Orlických horách na stejnojmenném vrchu ve výšce 737 metrů. Jedná se o bunkr francouzského typu, lidově také tzv. řopík, postavený před druhou světovou válkou na obranu proti nacistickému Německu. Jedná se o dva pěchotní sruby, U stodol a Pod lesem, které jsou od sebe vzdálené 300 metrů.

Jako jeden z mála lze část bunkru U stodol prozkoumat i zevnitř, a to až do hloubky 36 metrů pod zemí, kde se nachází nedokončená šachta. Prohlídka poodhalí také dobové fotografie a exponáty z válečného období. Muzeum je od května do října otevřené pouze o víkendu od 10 do 16 hodin s výjimkou letních prázdnin, kdy lze tvrz navštívit i ve všední dny. Vstupenka stojí 80 Kč, pro děti je vstupné 50 Kč.

Tip: Vydejte se na naučnou stezku po lehkém opevnění dlouhou 6 kilometrů. Cestou kromě Skutiny narazíte také na bunkr Jaroslav a dva další objekty. Okružní trasa začíná v Olešnici, kde si v turistickém centru můžete vzít mapku, která vám usnadní orientaci.Navíc stezka vede chráněnou krajinnou oblastí, takže se kromě vojenských pozůstatků můžete kochat i úchvatnou horskou přírodou.

Kde najdete Bunkr Skutina

Možnosti ubytování

Areál Hartman je součástí krásné přírody Orlických hor s horskými loukami, hlubokými lesy a potůčky schovanými v kapradí. Jsou zde lesní paseky s borůvčím a s brusinkami. Naleznete zde božský klid s minimem turistů, žulové balvany s lišejníky přímo u apartmánů. Ideální místo pro odpočinek z ruchu měst. Najdete tu místa, kde na svých toulkách nepotkáte živou duši. Meditace spojená s houbařením, běhání ve volné přírodě, cyklistika. V zimě potom výlety na běžkách, anebo se můžete prohánět na sjezdovkách přímo u apartmánů. Areál je mimo dohlednou civilizaci, ale přesto přijedete až k apartmánům a do vesničky Olešnice je to pět minut chůze. Olešnice v Orlických horách má mizivou kriminalitu, nebudete obtěžováni nepřizpůsobivými občany, opilci a hlukem civilizace. Orlické hory jsou zapomenutým rájem. Ubytováni budete ve výšce 650m n.m. Luxus, který jinde nenajdete. Na vrchu sjezdovky je budována 26m vysoká rozhledna, kde najdete fantastický výhled na Krkonoše, Hradecko a Orlické hory.

Nově vybudované apartmánové domky nabízí soukromí a skvělou polohu přímo u sjezdovky. V každém apartmánu je vybavená kuchyňka, koupelna, obývací pokoj, ložnice a terasa. WiFi připojení a vlastní parkoviště.

Pro ubytované hosty v apartmánech je k dispozici v budově Ski areálu (200 m od apartmánů) velká společenská místnost se sociálním zázemím a dětským koutkem (vyobrazení v sekci restaurace). Můžete využít pingpongového stolu, velkoplošné televize, venkovního ohniště, případně dalších her. Bezplatné zapůjčení grilu. Možnost zapůjčení horských kol.