Přes vršky kolem polských hranic

Orlické hory jsou vyhledávané pro pěší turistiku v nádherné horské přírodě. Na své si zde přijdou rodiny s dětmi, senioři, ale i sportovci, kteří si chtějí dát pořádně do těla. Kromě nejznámější Jiráskovy cesty najdete kolem Olešnice v Orlických horách i mnoho dalších turistických tras.

Z areálu Ski Hartman se můžete vydat třeba na 13 kilometrů dlouhý okruh přes Feistův kopec, Panský Vrch a třetí nejvyšší horu Orlických hor, Vrchmezí. Cesta na první zastávku, Feistův kopec, kde od roku 2020 stojí i nová sedmipatrová rozhledna, vám zabere pouhou čtvrthodinu po zelené turistické trase.

Až se dostatečně pokocháte výhledy na okolní vršky, pokračujte po zelené dále na Panský Vrch nebo také Panskou Góru (polsky). 1,5 kilometru dlouhá trasa po tzv. Hraniční cestě se táhne po dlouhém hřebenu hory přímo na hranicích s Polskem. Za vystoupané desítky metrů vám budou odměnou překrásné výhledy na pastviny na české straně a husté lesy na straně polské. Z nejvyššího místa 772 metrů nad mořem uvidíte v celé své kráse i vaši další zastávku – Vrchmezí.

Z Panské Góry vás čeká 6 kilometrů dlouhá cesta na Vrchmezí, na kterou si vyhraďte 2,5-3 hodiny. Nejprve si na mapě najděte na 1,6 km vzdálený Hraniční les (rozcestí), cesta trvá zhruba půl hodiny.Následně se můžete vydat buď po 3,7 km dlouhé vrstevnici nebo po o něco pohodlnější 4,6 km dlouhé Knížecí cestě, která je zároveň i cyklostezkou. Tuto cestu lemují červené turistické značky. Po 3 kilometrech musíte z Knížecí cesty odbočit doleva a zbývající 1,6 kilometru vás čeká pořádné stoupání až na samotný vrchol. I když se možná po 300 výškových metrech trochu zapotíte, nahoře nebudete litovat.

1084 metrů vysoká hora vás ohromí svými strmými svahy a přírodní rezervací Pod Vrchmezím, která se rozkládá těšně pod vrcholem.Pokud budete mít trochu času nazbyt, nevynechejte ani návštěvu nedalekého bukového pralesa Bukačka, ve které roste téměř 300 druhů rostlin.

Zpět do Olešnice vás čeká ještě příjemných 5 kilometrů z kopce po Hřebenovce, která je součástí Jiráskovy cesty, nejvýznamnější turistické trasy Orlických hor. Cestou si můžete udělat zastávku na vršku hory Ostružník (982 m), který se rozkládá těsně pod mohutným Vrchmezím a „doběhnete“ na něj za pouhých 12 minut.Při sestupu do Olešnice se zastavtei na vyhlídce Nad Olešnicí, ze které uvidíte malebnou horskou obec jako na dlani.

Na zhruba 13 km dlouhý okruh si vyhraďte celý den. Doporučujeme si předem zkontrolovat předpověď počasí, ať se neochudíte o jedinečné výhledy, které tento výlet nabízí.

Cesta přes vršky kolem polských hranic

Možnosti ubytování

Areál Hartman je součástí krásné přírody Orlických hor s horskými loukami, hlubokými lesy a potůčky schovanými v kapradí. Jsou zde lesní paseky s borůvčím a s brusinkami. Naleznete zde božský klid s minimem turistů, žulové balvany s lišejníky přímo u apartmánů. Ideální místo pro odpočinek z ruchu měst. Najdete tu místa, kde na svých toulkách nepotkáte živou duši. Meditace spojená s houbařením, běhání ve volné přírodě, cyklistika. V zimě potom výlety na běžkách, anebo se můžete prohánět na sjezdovkách přímo u apartmánů. Areál je mimo dohlednou civilizaci, ale přesto přijedete až k apartmánům a do vesničky Olešnice je to pět minut chůze. Olešnice v Orlických horách má mizivou kriminalitu, nebudete obtěžováni nepřizpůsobivými občany, opilci a hlukem civilizace. Orlické hory jsou zapomenutým rájem. Ubytováni budete ve výšce 650m n.m. Luxus, který jinde nenajdete. Na vrchu sjezdovky je budována 26m vysoká rozhledna, kde najdete fantastický výhled na Krkonoše, Hradecko a Orlické hory.

Nově vybudované apartmánové domky nabízí soukromí a skvělou polohu přímo u sjezdovky. V každém apartmánu je vybavená kuchyňka, koupelna, obývací pokoj, ložnice a terasa. WiFi připojení a vlastní parkoviště.

Pro ubytované hosty v apartmánech je k dispozici v budově Ski areálu (200 m od apartmánů) velká společenská místnost se sociálním zázemím a dětským koutkem (vyobrazení v sekci restaurace). Můžete využít pingpongového stolu, velkoplošné televize, venkovního ohniště, případně dalších her. Bezplatné zapůjčení grilu. Možnost zapůjčení horských kol.