Na kole za kulturou i vojenským bunkrem

Okolí Olešnice v Orlických horách nabízí kromě turistických tras i široké vyžití pro cyklisty. Vydat se můžete i na 25 kilometrů dlouhou okružní trasu přes vojenský bunkr Skutina, poutní místo Rokole, zříceninu hradu Frymburk a další zajímavá místa. Za jeden den se toho dá stihnout hodně.

Výlet nastartujte po cyklostezce směrem na Sedloňov, po 2,2 kilometrech odbočte na rozcestí Polom – u kapličky doprava ve směru na Sněžné, za další půlkilometr váš čeká další odbočka doprava, tentokrát už přímo do první zastávky – na dělostřeleckou tvrz Skutina, resp. na jeden ze dvou pěchotních srubů U stodol. Tuto část bunkru lze prozkoumat i zevnitř, nachází se zde totiž muzeum s válečnými exponáty a také 36 metrů hluboká šachta.

Zpátky do sedla – jede se dál! Znovu se napojte na cyklostezku směrem na Sněžné (3,1 km), kde se můžete zastavit na lehké občerstvení třeba na chatě Horalka. Sněžné leží na půlce cesty mezi bunkrem Skutina a další zastávkou, poutním místem Rokole, kam dojedete po již zmíněné cyklostezce za dalších 3,4 kilometru. Památka na okraji obce Bohdašín je zařazená mezi světová mariánská poutní místa.  Najdete zde barokní kapli, dřevěnou loretu, kostelík a poutní studánku s údajně zázračným pramenem.

Pokud ještě nebudete kulturně nasyceni, můžete si z Rokole udělat 7 kilometrů dlouhou zajížďku (tam i zpět)ke kostelu svatého Jana Křtitele ve Slavoňově. V rámci prohlídky můžete prozkoumat barokní lidové malby v interiéru i zachovalé roubenky v okolí. Pokud už vám vyhládlo, nevynechejte návštěvu nedaleké hospody u Bětky, vyhlášené výbornou českou kuchyní po celém kraji.

Pokračovat nemusíte nutně stejnou cestou. Nasměrujte řídítka přes Mezilesí (2,3 km) na zříceninu hradu Frymburk (4,6 km), která leží kousek od obce Nový Hrádek. Cesta ze Slavoňova ke zřícenině vám zabere příjemnou půlhodinu. Tato kulturní památka se může pyšnit nejširší hradní věží v Česku o průměru téměř 19 metrů. Lze ji vidět už z dálky, takže na této zastávce určitě nezabloudíte.

Na zpáteční cestě do Olešnice nevynechejte nově otevřenou rozhlednu na 2,4 km vzdáleném vrchu Šibeník. Dovede vás tam cyklostezka z Nového Hrádku, obce, která leží přímo pod zříceninou hradu Frymburk. Z 32 metrů vysoké vyhlídkové plošiny postavené z tubusu větrníku z 90. let se pokocháte výhledy na hřebeny Orlických hor, při dobré viditelnosti také na Krkonoše nebo Kunětickou horu u Pardubic.

A co dál? Šlápněte do pedálů, jedeme do finále. Do cílové stanice Olešnice v Orlických horách zbývá 4,5 kilometru, poslední etapu trasy si můžete zpříjemnit zastávkou v pivovaru Agent na půli cesty, kde můžete u dobrého piva zhodnotit, jaká z dnešních zastávek se vám líbila nejvíce.

Možnosti ubytování

Areál Hartman je součástí krásné přírody Orlických hor s horskými loukami, hlubokými lesy a potůčky schovanými v kapradí. Jsou zde lesní paseky s borůvčím a s brusinkami. Naleznete zde božský klid s minimem turistů, žulové balvany s lišejníky přímo u apartmánů. Ideální místo pro odpočinek z ruchu měst. Najdete tu místa, kde na svých toulkách nepotkáte živou duši. Meditace spojená s houbařením, běhání ve volné přírodě, cyklistika. V zimě potom výlety na běžkách, anebo se můžete prohánět na sjezdovkách přímo u apartmánů. Areál je mimo dohlednou civilizaci, ale přesto přijedete až k apartmánům a do vesničky Olešnice je to pět minut chůze. Olešnice v Orlických horách má mizivou kriminalitu, nebudete obtěžováni nepřizpůsobivými občany, opilci a hlukem civilizace. Orlické hory jsou zapomenutým rájem. Ubytováni budete ve výšce 650m n.m. Luxus, který jinde nenajdete. Na vrchu sjezdovky je budována 26m vysoká rozhledna, kde najdete fantastický výhled na Krkonoše, Hradecko a Orlické hory.

Nově vybudované apartmánové domky nabízí soukromí a skvělou polohu přímo u sjezdovky. V každém apartmánu je vybavená kuchyňka, koupelna, obývací pokoj, ložnice a terasa. WiFi připojení a vlastní parkoviště.

Pro ubytované hosty v apartmánech je k dispozici v budově Ski areálu (200 m od apartmánů) velká společenská místnost se sociálním zázemím a dětským koutkem (vyobrazení v sekci restaurace). Můžete využít pingpongového stolu, velkoplošné televize, venkovního ohniště, případně dalších her. Bezplatné zapůjčení grilu. Možnost zapůjčení horských kol.